Karkasiniai namai – Ypatybės, privalumai bei trūkumai

karkasinis namas

Karkasiniai namai – tai pakankamai nauja alternatyva tradiciniams, mūrinės statybos namams.

Įvairios statybos technologijos ir progresas šioje industrijoje padėjo surasti medžiagą kuri pasižymi beveik lygiavertėmis kokybės ir tvirtumo specifikacijomis.

Lietuvoje pastebima nauja tendencija šios rūšies pastatams, tai – iš Skandinavijos šalių atkeliaujantys karkasiniai namai ir karkasiniai-skydiniai namai.

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius faktus – tai, kas yra karkasiniai namai, šių pastatų įrengimo darbus ir bendrus privalumus bei trūkumus.

Karkasinių namų specifikacijos – statybos darbai ir privalumai

kas yra karkasiniai namai

Visų pirma, svarbu aptarti patį gamybos procesą. Tiek karkasinių, tiek karkasinių-skydinių rūšių namų elementai yra pagaminami gamykloje, o tik vėliau keliauja montavimo darbams į statybvietę.

Tai ne tik pagreitina namo statybos darbus, tačiau ir palengvina pačių statybininkų krūvį bei darbo laiką.

Darbininkams užtenka tik sumontuoti ir pritvirtinti prie visas konstrukcijas prie pamato. Be to, tokių namų sienos jau iš karto būna su daline apdaila.

Deja, kaip teigia ekspertai, tokių namų statybos Lietuvoje, dar bent jau kol kas neskuba įsitvirtinti. Jų teigimu, tradiciniai mūriniai namai mūsų tautiečių galvoje vis dar yra tinkamesnis sprendimas, dėl per ilgus metus susidariusių nuostatų.

Žmonės šiuo atveju yra įsitikinę, jog mūrinis namas stovės kur kas ilgiau nei medinio-karkasinio pagrindo, sienos bei kitos konstrukcinės dalys nebus tokios tvirtos.

Deja, tačiau toks įsitikinimas nėra teisingas. Tinkamai įrengtas karkasinis namas gali stovėti lygiai tiek pat ilgai kiek ir paprastas, mūrinio pagrindo namas. Todėl perkantys ar norintys įsigyti tokį namą dėl ilgaamžiškumo neturėtų jaudintis.

Kitas karkasinio namo privalumas – jo pamatų pigumas. Kadangi toks namas bus žymiai lengvesnis už mūrinį, bus mažesni ir pamatai, reikės mažiau statybinių medžiagų, o įrengimo darbai atsieis taip pat su mažesnėmis išlaidomis.

Pripažįstami ir akivaizdūs karkasinių namų trūkumai

namo statybos

Viena iš pagrindinių tokių namų problemų – jų akustika ir neretai drumsčiama namų vidaus rimtis. Neretai įrengiant tokius namus reikia papildomai galvoti, kokiais būdais ją išspręsti.

Įrengiant papildomas, garsą izoliuojančias tarpines, ši bėda paprastai yra visiškai panaikinama.

Kita neretai sutinkama problema – taip tam tikra prasme yra susijusi su akustika arba su namo perdangomis.

Įrenginėjant kelių aukštų karkasinius namus, vienas didžiausių žmonių nusiskundimų būna aiškiai girdimi garsai iš viršutinių aukštų.

karkasine mediena

Paprastai ši bėda išsprendžiama įrengiant perdangas tarp aukštų. Tam reikalingas tvirtos medienos ir papildomas betono sluoksnis.

Nors tai nėra dažna problema būtent Lietuvoje, dėl retai mūsų šalyje statomų daugiaukščių karkasinių namų, tai vistiek yra problema globaliame kontekste.

Norint išvengti ir pačio karkaso trūkumų, būtina atsižvelgti ir į medieną iš kurios jie yra pagaminami. Konstrukcijoms gaminti neretai yra pasirenkami spygliuočių, ypač dažnai, eglių mediena – dėl palankių statyboms šio medžio savybių.

Tinkamai įrengus ir apsaugojus medieną nuo nepageidaujamo aplinkos poveikio, namas stovės ilgai, o jo kosmetinės savybės taip pat nepraras savo žavesio.

Apibendrinant

Karkasiniai namai – pakankamai nauja namų rūšis mūsų šalyje. Nors užsienyje tai yra pripažintas architektūros pasirinkimas, Lietuvoje į juos vis dar žiūrima pakankamai skeptiškai, dėl konservatyvių, tradicija tapusių įsitikinimų.

Svarbiausia žinoti, jog tokie namai yra tokie pat geri kaip ir tradiciniai mūriniai, o ir įrengiami kur kas greičiau ir pigiau. Bet kokie trūkumai gali būti laisvai panaikinti, pasirinkus aukštos kokybės medžiagas bei pasirinkus patyrusius namo įrengimo specialistus.

Susiję Įrašai

Statybos
Daugiau