Lauko ir vidaus medienos dažai. Svarbiausi ekspertų kriterijai pasirinkimui.
Medienos dažai – populiari medžiaga ne tik statant namus, tačiau ir juos renovuojant bei pilnai įrengiant namų vidines dalis. Jie medienai suteikia papildomą apsauginį sluoksnį nuo aplinkos poveikio ir prisideda prie bendros namo estetikos.
Dažnai žmonės susimąsto kokius dažus pasirinkti iš begalės rūšių rinkoje. Šiame straipsnyje aptarsime keletą kriterijų į kuriuos reikia atkreipti dėmesį norint išsirinkti tinkamiausius lauko bei vidaus dažus kurie apsaugos medį bei prisidės prie statinio funkcionalumo.
Kas svarbiausia renkantis? Bendri reikalavimai medienos dažams
- Dažų sudėtis – statybos ekspertai primena, jog vienas pagrindinių faktorių pasirinkti yra tinkamos medžiagos. Dažų sudėtyje turėtų būti elementų kurie stabdytų medžio grybelį, pelėsį, konstrukcijų samanojimą bei kitų kenksmingų mikroorganizmų dauginimąsi.
Kartu ant kokybiškų dažų paviršiaus, mažiau kibs purvas, paviršius bus apsaugotas nuo drėgmės ir temperatūrų svyravimo.
- Medienos apdorojimas – dar vienas faktorius nuo kurio priklauso kaip funkcionuos dažai yra pats medienos paviršius. Nors dažai ant pjautinės medienos laikysis kur kas geriau, kartu ant jos laikysis ir purvas.
Pjautinei medienai apsaugoti, rekomenduojama nudažyti medį tokiais dažais, kurie padengtų paviršių storesniu sluoksniu nei įprasti dažai bei taip kartu užtikrintų reikiamą apsaugą nuo aplinkos poveikio.
Tuo tarpu obliuotas paviršius yra veikiamas kitaip. Čia purvas kibs mažiau, tačiau kartu turėsite ir plonesnį sluoksnį dažų.
Patartina rinktis dažus kurie papildomą plėvelę apsaugoti lygaus paviršiaus medieną nuo papildomo aplinkos poveikio bei estetiniu atžvilgiu, neužgožtų medienos struktūros
- Gruntavimas – tai viena iš svarbiausių medžiagų apdorojant medį prieš padengiant jį dažais.
Nesvarbu kokia dažų rūšis bus naudojama, grunto sluoksnis yra būtinas norint, kad dažai galėtų lengviau sukibti su mediena, padengtų medį ryškesne savo spalvos bei taptų patrauklesne akiai.
Dėl šių priežasčių, gruntas laikomas viena iš svarbiausių statybinių medžiagų naudoti tiek vidaus, tiek lauko medienai. O apdailos procesas nuo jos neatsiejamas.
Lauko ir vidaus medienos dažai
Ne paslaptis, jog lauko medienos dažų pagalba, dažniausiai dengiamos įvairios namo fasado dalys su tikslu apsaugoti jas nuo aplinkos poveikio. Dažniausiai gaminami dažai su tikslu tinkamai padengti sienas, tvoras ar dailylentes.
Tas pats galioja ir vidaus dažams. Medienos apdaila viduje – vienas svarbiausių etapų remontuojant ar įrengiant būstą. Iki šių laikų, dažymas išlieka populiariausiu namo apdailos metodu kuris tinka sienoms, grindims ar luboms prižiūrėti.
Prieš renkantis dažus tiek vidui, tiek išorei, statybos ekspertai rekomenduoja atkreipti dėmesį į tai, kaip apdirbtas medis, t.y ar jis obliuotas ar ne, kadangi nuo šio dalyko priklausys kaip
Pagrindinės dažų rūšys
- Tirpikliniai – Tirpikliniai dažai populiarūs ir mėgiami dažnai todėl, kad yra pigesni. pigesni, tačiau su jais bus sunkiau dirbti, kadangi kvapas bus itin nemalonus. Rekomenduojama dengti išorės elementus, kadangi taip mediena greičiau išdžius, o nemalonus kvapas greičiau dings.
- Akriliniai – kainuos brangiau, tačiau beveik neturės kvapo ir džius greičiau. Pasižymi tvirta dažų plėvele ir elastingumu. Šie dažai yra populiariausias pasirinkimas vidaus darbams. Rekomenduojami naudoti kaip vidaus dažai grindims, luboms iri sienoms. Jie taip pat gali būti specialios drėgmei atsparios rūšies, turinčios sudėtyje papildomų priedų.
- Vandeniniai – specialistai pataria rinktis būtent vandens pagrindu pagamintus dažus lauko medienai, kadangi jie yra aukštesnės kokybės nei kitos. Žinoma, yra ir minusų. Jie greičiau džiūva, todėl tai taip pat gali būti kliutis dirbant.
- Viniliniai dažai – Jie puikiai tinka dažyti lubas ir sienas, bet netinkami dažyti grindis. Dažnai pasirenkami dėl nebrangios kainos ir lengvo dažymo, todėl tai yra populiariausias pasirinkimas tarp asmenų kurie nori medieną dažyti patys ir nesisamdyti meistro.
- Lateksiniai dažai – itin atsparūs drėgmei, purvui bei valymui, todėl juos galima puikiai panaudoti kaip lauko dažus. Būtent dėl savo hidroizoliacinių savybių, šių dažų negalima naudoti viduje, kadangi medienoje taip kaupsis drėgmė.
Kas kiek laiko reikia atnaujinti dažų sluoksnį?
Kaip ir minėta prieš tai – smarkiai apdorota (obliuota) mediena tarnaus ilgiau nei paprasta ir dėl šio fakto statybos ekspertai net neabejoja. Vidutiniškai galima tikėtis iki 7 metų tarnavimo laiko obliuotai, o neobliuotai medienai – iki 12 metų.
Vis dėl to, dažant neobliuotą medį reikia daugiau dažų, kadangi į paprastas lentas dažai geriasi, o obliuotoms – tiesiog padengia paviršių. Daugiau dažų bus sunaudota ir naudojant skirtingo medžio lentas, tiesa, skirtingas medis neturi įtakos pasirenkamiems dažams.
Apibendrinant
Šiame straipsnyje aptarėme skirtingas dažų rūšis, jų savybes bei reikalavimus išsirinkti naudojant lauke ir viduje. Dažų pasirinkimas nėra sudėtingas procesas, ypač, jei skirsite laiko susipažinti su šia pastatų apdailos priemone.