Individualių namų stogų tipai

Stogas

Namo stogas – viena svarbiausių jo konstrukcinių dalių. Statant naujus ar restauruojant pastatus tinkamas dangos pasirinkimas gali pasirodyti kaip itin sudėtingas, juk tai ne tik estetikos elementas, tačiau ir svarbią praktinę funkciją atliekanti namo dalis.

Šiame straipsnyje pateiksime svarbiausius namų stogų tipus, jų pavyzdžius ir padėsime pagal kriterijus pasirinkti jums tinkamiausią.

Stogų tipai su pavyzdžiais:

Plokščias stogas

plokscias stogas

Tai stogo tipas pasižymintis itin nedideliu nuolydžiu, paprastai vos apie kelis laipsnius nuo centro, kuris būtinas vandens nutekėjimui.

Šio tipo stogai dažniausiai pasižymi modernios architektūros estetika ir yra itin populiarus variantas visame pasaulyje. Namų įrengimo ekspertai augančio populiarumo tendencijas tokio tipo stogams įžvelgia ir Lietuvoje.

Kadangi jo paviršius neturi daug iškilumų, čia svarbi nuolatinė ir atidi savininkų priežiūra bei itin kokybiškas įrengimas.

Periodiškai susikaupiantis didesnis vandens kiekis, lapai ar dulkės gali padengti stogą pakankamai storu sluoksniu. Netinkama priežiūra ar prastai atlikti įrengimo darbai gali privesti prie to, jog toks stogas prakiurs arba įgrius. Todėl būtina jį nuolatos valyti, o įrengiant padengti geru ir patikimu hidroizoliaciniu sluoksniu, kuris tinkamai apsaugos likusią namo dalį nuo besikaupiančios drėgmės.

Vienšlaitis stogas

Vienšlaitis stogas

Šis tipas yra panašus į plokščiąjį, tačiau kartu turi vieną stambų nuolydį. Tradiciškai stogai su šlaitais yra įrengiami sudėtingiau, dėl palenktos dangos pozicijos, ypač jeigu šlaito kampas namo atžvilgiu yra didelis.

Kadangi čia nereikia tiek dėmesio skirti stogo priežiūrai, besikaupiančiam vandeniui ar šiukšlėms, tai gali būti paprastesnė alternatyva žmonėms kuriems įmantriai atrodantis stogas nėra svarbiausias prioritetas.

 Dvišlaitis stogas

Dvišlaitis stogas

Tai stogo tipas su dvejais dideliais šlaitais. Tai – Lietuvoje jau tradicija tapęs stogų dengimo tipas. Čia daugiau dėmesio bus skirtas išoriniams praktiškumui dėl vandens ir šiukšlių mažesnių galimybių susikaupti ant pačios dangos.

Žinoma, įrenginėjant tokį stogą liks mažiau vietos palėpese, ypač jeigu planuojate ten įrenginėti gyvenamąjį kambarį. Vienaip ar kitaip, toks stogas suteiks namui daugiau ventiliacinės erdvės, kokybiškesniam gyvenimui.

Keturšlaitis (arba valminis) stogasKeturšlaitis stogas

Šis dangos tipas pasižymi keturiomis ryškiomis nuolydžio formomis.

Čia dažniausiai įrengiami du trapecijos formos ir du trikampiai šlaitai.

Tipiškai, nuolydžiai būna ne tokie statūs kaip dvišlaičiame, o tai reikš, jog palėpės erdvė bus kur kas didesnė ir patogesnė.

Daugiašlaitis stogas

Daugiašlaitis stogasČia įrengiamas didelis kiekis stogo plokščių pasižyminčių trapecinėmis, trikampėmis bei stačiomis formomis.

Šis variantas yra netoks populiarus individualiems namams, dėl savo didelių kaštų ir pakankamai sunkaus įrengimo. Tai tipinis didelių, komercinių pastatų stogas.

Pusvalminis stogas

Pusvalminis stogas

Tai itin panašus į paprastą dvišlaičio stogo variantą, tačiau čia dalis plokščių yra nukertamos į vadinamąsias pusvalmes.

Priklausomai nuo to ar planuojate naudotis palėpe ar ne, šiame variante atsižvelgiama į nuolydžių kampus.

Mansardinis stogas

Mansardinis stogas

Tai itin erdvus dangos variantas turintis keturis arba du nuolydžius. Šiuo atveju yra dedama danga su intencija, jog palėpė bus daug ir dažnai naudojama, kadangi jos erdvė bus maksimaliai atlaisvinta.

Tokio tipo stogas paprastai reikalauja didelio dėmesio įrenginėjant, kadangi reikia labai atsižvelgti į dangos tvirtumą.

Koks labiausiai tinka jums?

Rinkdamiesi stogo įrengimo darbus atsižvelkite į tokius faktorius kaip praktiškumas ir dizainas. Plokštieji stogai reikalauja daugiau priežiūros, tačiau atrodo moderniau, o ir namuose esančiose palėpėse yra daugiau vietos.

Šlaitiniuose stoguose priežiūra yra mažiau svarbi, kadangi tiek vanduo, tiek susikaupusios šiukšlės lengviau keliaus į stogvamzdžius, nei kaupsis ant pačio stogo. Žinoma, šlaitinio stogo įrengimas reikš mažesnį vietos dydį palėpėms, taigi jeigu ruošiatės ten įrenginėti pastovaus naudojimo gyvenamąsias patalpas, reiks papildomų architektūros sprendimų.

Pasikonsultuokite su stogus įrenginėjančiomis bendrovėmis apie jūsų įrengimo planus ir jie tikrai patars, tai kas geriausia.