Kas yra perdirbimas, ką jis apima, kokios jo rūšys ir etapai?

perdirbimas

Rūpinimasis švaria planeta taip pat turėtų lydėti mus atliekant paprasčiausią kasdienę veiklą, pavyzdžiui, išmesti šiukšles. Būtent nuo teisingo jo rūšiavimo mūsų namuose prasideda pasaulinis atliekų perdirbimo procesas, į kurį vis aktyviau įsitraukia įmonės, šalių vyriausybės ir tarptautinės organizacijos.

Kas yra perdirbimas? Kokia jo reikšmė šiuolaikinei ekonomikai, aplinkai ir mums patiems? Kokios yra perdirbimo rūšys ir etapai?

Atsakymus į šiuos ir daugelį kitų klausimų apie perdirbimą rasite šiame straipsnyje. Kviečiame skaityti!

Efektyvus rūšiavimas, t.y. kas perdirbta?

Aplinką tausojančių pažiūrų sklaidą skatina formuojantis ir formuojantis suvokimas apie atliekų rūšiavimo svarbą. Norint efektyviai išnaudoti perdirbimo galimybes, verta žinoti, kas yra perdirbama, o kas ne. Dėl to kasdienis atliekų išmetimas pagal ekologijos dvasią taps daug lengvesnis.
Medžiagos, kurias galima perdirbti, yra:

  • popieriniai laikraščiai, pakavimas ir biuro popierius,
  • plastikiniai gaminiai: PET buteliai, pakuotės, konteineriai ir kt.
  • stikliniai indai, buteliai, stiklainiai,
  • pakuotė iš įvairių medžiagų (vadinamoji daugialypė medžiaga) pavyzdžiui nuo sekso prekių,
  • krepšiai ir maišeliai iš plėvelės, pakavimo plėvelė,
  • biologiškai skaidžios atliekos: lapai, nupjauta žolė,
  • aliuminio skardinės, vamzdžiai, aušintuvai,
  • kartonines dėžutes.

Kas yra atliekų perdirbimas?

Paprasčiausias perdirbimo apibrėžimas apibrėžia jį kaip pakartotinį žaliavų ir medžiagų panaudojimą, taigi ir jų grąžinimą pakartotiniam naudojimui. Tačiau atsakymas į klausimą: kas yra perdirbimas yra daug sudėtingesnis, nes pats atliekų apdorojimo procesas yra labai sudėtingas, daugiapakopis ir dažnai turintis įvairią eigą. Tačiau, nepaisant įvairių perdirbimo rūšių, galima daryti prielaidą, kad tai yra veikla, kuria siekiama sukurti naują produktą efektyviai naudojant atliekas.

Perdirbimo svarba, arba kam rūšiuoti ir perdirbti atliekas?

Žinant, ką reiškia perdirbimas, iškyla dar vienas klausimas – kokia yra atskiro atliekų surinkimo ir perdirbimo reikšmė šiuolaikiniam pasauliui? Pasirodo, apie perdirbimo naudą ir svarbą galima rašyti daug. Šis procesas turi itin teigiamą poveikį tiek ekosistemai, tiek aplinkai, kurioje gyvename, tiek ekonomikai, socialinei ir ekonominei situacijai, taip pat prisideda prie Žemės gamtos išteklių naudojimo mažinimo.

Žalingas žmogaus poveikis aplinkai yra ne mitas, o tikra problema, kuri auga tiesiogiai proporcingai mūsų civilizacijos išsivystymo lygiui. Šiuo metu perdirbimas yra ir ekonominis aspektas – žaliavų perdirbimas yra ne tik sveikesnis, bet ir pigesnis nei jos išgavimas ir perdirbimas.

Skirtumas tarp perdirbimo ir regeneravimo

Prieš aptariant atskirus perdirbimo etapus ir jo rūšis, verta pagalvoti, kuo jis skiriasi nuo utilizavimo. Dažnai šie terminai vartojami pakaitomis, tačiau iš tikrųjų nurodo du skirtingus procesus. Naudojimas yra daug platesnė veiklos kategorija, kuri apima pakartotinį medžiagų, energijos ar medžiagų, gautų iš žaliavų, naudojimą, o perdirbimas yra tik vienas iš būdų šiam tikslui pasiekti.

Neperdirbamos medžiagos

Kaip matote, medžiagų ir atliekų, kurias galima perdirbti, grupė yra labai plati ir apima daugybę atliekų, kurias kasdien susidarome savo namuose, biuruose ir darbo vietose. Tačiau kartu galima išvardinti didelę neperdirbamų atliekų kategoriją. Visų pirma, mes kalbame apie tokius daiktus ir produktus kaip:

Žinant, ar tam tikra medžiaga yra

  • priemonės ir priedai kasdieninei higienai,
  • naudota buitinė technika, elektronika,
  • keramika ir karščiui atsparus stiklas,
  • purvinas popierius, atsekamasis popierius arba tapetai,
  • Styrofoam arba plastikinė maisto pakuotė
  • termometrai, švirkštai ir kiti medicinos prietaisai,
  • keramika, stiklo veidrodžiai,
  • popieriniai gėrimų puodeliai
  • žvakės ar įdėklai su vaško likučiais.

perdirbama, daug lengviau nuspręsti, ar dėti ją į atskirą šiukšlių dėžę, ar į bendrą šiukšliadėžę.

Perdirbimas – ar tai prasminga?

Laimei, kasmet mažėja žmonių, kurie abejoja teigiamu perdirbimo poveikiu aplinkai, pramonei, sveikatai ir mūsų kasdieniam gyvenimui. Tai, kad didžioji dalis įvairių atliekų surinkimo iš mūsų ūkių ar įmonių yra vienos įmonės atsakomybė, nereiškia, kad po transportavimo atliekos patenka į tą patį sąvartyną. Jų atskyrimas į atskiras frakcijas tęsiamas ir po atliekų surinkimo iš jų gamintojų, todėl vėlesni perdirbimo etapai gali lemti efektyvų regeneruotų žaliavų perdirbimą.

Perdirbimo rūšys priklausomai nuo atliekų apdorojimo būdo

Kol kas straipsnyje pateikiamas perdirbimo apibrėžimas, pasaulinė jo reikšmė ir žaliavų skirstymas į perdirbamas ir neperdirbamas. Atėjo laikas pristatyti dar vieną svarbų klausimą, būtent apie perdirbimo rūšis. Kaip paaiškėjo, vertingų žaliavų atgavimas ir pakartotinis panaudojimas gali būti atliekamas keliais būdais, kurių daugelis iš mūsų nežino. Dažniausiai naudojami šie:

  • žaliavų perdirbimas – dažnai dar vadinamas cheminiu perdirbimu – tai žaliavų atgavimas cheminių reakcijų ir procesų metu. Standartinis pavyzdys būtų, pavyzdžiui, plastikinių pakuočių perdirbimas į naujus plastikinius gaminius,
  • terminis perdirbimas – pramonėje jis dažnai vadinamas energijos perdirbimu dėl to, kad pagrindinis jo produktas yra energija, gauta deginant atliekas,
  • medžiagų perdirbimas – tai kita žaliavų atgavimo forma, kurią daugiausia sudaro mechaninis atliekų apdorojimas, siekiant pagaminti produktus ir jų naudingąją vertę, pavyzdžiui, naudotų automobilių padangų perdirbimas į granules arba tartaną,
  • organinis perdirbimas – naudojamas biologiškai skaidžių atliekų atveju, žinomas kaip kompostavimas. Šias atliekas skaido mikroorganizmai ir biologinių procesų metu susidaro metanas, organinės medžiagos arba kompostas.

Šaltinis: prezervatyvai.net

Susiję Įrašai

Ekologija
Daugiau