Kodėl įrankis „bulgarkė“ taip vadinamas?
Mūsų kasdienybėje yra daugybė objektų, kurių pavadinimai atrodo keisti ir net nepaaiškinami. Tai apima kampinį šlifuoklį, liaudyje vadinamu „bulgarkė“.
Neįprastas vardas Sovietų Sąjungoje atsirado praėjusio amžiaus 70-aisiais. Tada čia pasirodė pirmieji šio instrumento pavyzdžiai. Juos Bulgarijoje pagamino „Sparky Eltos“ įmonė. Kilmės šalyje įrankis buvo pradėtas vadinti pirmiausia bulgarišku pjūklu, o paskui tiesiog bulgarke.
Šį slapyvardį palengvino ir tai, kad bulgarai dažnai atvykdavo į sovietų statybvietes su tokiu įrankiu.
Įdomus faktas: šis vardas žinomas tik posovietinėse šalyse. Daugelyje šalių pirmojo gamintojo garbei tokia mašina vadinama „flex“.
Tikrasis pavadinimas
Tikslus šio statybinio įrankio pavadinimas yra kampinis šlifuoklis. Jis skirtas cemento, metalo ir granito paviršių šlifavimui ir pašalinimui. Jis taip pat naudojamas pjauti akmenį, metalą, medieną.
Su jo pagalba atliekamas ir išankstinis metalinių paviršių apdorojimas – šluostymas, valymas nuo rūdžių, paruošimas virinimui. Trumpai tariant, kampinis šlifuoklis laikomas vienu iš paklausiausių įrankių statyboje.
Populiarus pavadinimas taip įstrigo, kad iki šiol Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalių parduotuvėse kainų etiketėse įrankis dažnai vadinamas „bulgarkė“. Daugelis vartotojų net nežino apie kito vardo egzistavimą.
Buvo nustatyta, kad ieškant internete rusų kalba žodžio „bulgarkė“, užklausų kiekis siekė 320 000 kartų, o termino „kampinis šlifuoklis“ – tik 10 000 kartų. Tai nėra vienintelis atvejis rusų kalboje kai objektas ar reiškinys įvardijamas šalies pavadinimu. Visi žino vyro kirpimą – kanadietį, gripo tipą – ispanę, ploną peilį – suomę.
Kiti šio įrankio pavadinimai
Kaip matote, tikslus instrumento pavadinimas yra gana ilgas, o tai sunku naudoti šnekamojoje kalboje. Galbūt todėl žmonės pradėjo ieškoti jam pakaitalo. Taiklus slapyvardis „bulgarkė“ atsirado ne iš karto.
Beždžionė
Kai kurie kiti kampinių šlifuoklių pavadinimai išliko iki mūsų laikų. Retai, bet kartais galite išgirsti, kaip prietaisas vadinamas „beždžione“. Tai kyla iš komiškų darbuotojų pareiškimų, kad jei ilgai dirbsite, rankos bus ilgos, kaip beždžionės.
Fortuna
Pirmieji kampinio šlifuoklio modeliai buvo parduodami pavadinimu „Fortuna“. Kai kurie vartotojai vis dar naudoja šį vardą.
Turbina
Kitas slapyvardis, kurį darbuotojai bandė pritaikyti kampiniam šlifuokliui, yra „turbina“. Jis atsirado dėl to, kad prietaisas veikimo metu skleidžia garsus, primenančius lėktuvo turbinos garsą.
Flexi
Rečiausias bulgarkės pavadinimas posovietinėse šalyse yra „flexi“, kilęs iš gamintojo. Ši priemonė taip vadinama kur kas dažniau būtent Europoje. Iš viso kampinis šlifuoklis turi daugiausiai pavadinimų iš visų statybinių įrankių.
Kaip „bulgarkė“ vadinama Bulgarijoje?
Bulgarai dažnai suglumsta, kai skaito rusiškas instrukcijas, kaip naudoti kampinį šlifuoklį. Iš tiesų, jų supratimu, bulgarkė yra Bulgarijos tautybės moteris, kilusi iš Bulgarijos.
Ypač jiems yra nesuprantama vieta, kurioje yra sakoma, kad darbo metu bulgarkė negali nešioti papuošalų, kuriuos, iš tikrųjų, bulgarkė gali pati susisukti ir nešioti.
Savo šalyje jie šį įrankį vadina kampiniu šlifuokliu. Jų kalba tai skamba kaip „ugloslive“.
Pabaigai
Straipsnyje aptarėme kodėl kampinis šlifuoklis turi slapyvardį „bulgarkė“. Dabar jūs žinote šio žodžio kilmę, tikrąjį vardą, kitus populiarius slapyvardžius bei tai kaip pačioje Bulgarijoje bulgarai vadina kampinį šlifuoklį.